Tomáš Kašpárek

prof. MUDr. Tomáš Kašpárek, Ph.D.

Jsem syn psychiatra, na gymnáziu jsem četl nějaké knížky od Junga nebo Grofa, ale na medicínu jsem šel s tím, že psychiatr nebudu – chtěl jsem být kardiolog nebo neonatolog. Pak jsem ale na 3. LF UK potkal prof. Hoschla, prof. Libigera a prof. Praška, kteří mi ukázali krásu oboru, který je rozkročený mezi neurovědou, psychologií a filosofií – a já mu propadl. Od té doby jsem v něm zažil hodně – doktorské studium, akutní lůžkovou psychiatrii, intenzivní péči, konzilia, ambulantní praxi, zahraniční stáže, hledání nových cest a možností v rámci vědeckých projektů, výuku studentů, provázení mladších kolegů jejich odbornou praxí, vedení kliniky, zřizování nových služeb i práci na změnách systému psychiatrické péče. Potkal jsem díky němu spoustu skvělých lidí, kteří mají zájem pomáhat ostatním. Nejsilnější zážitek ale je, když spolu se svým pacientem projdete jeho těžkým obdobím, a on se vrátí do života. Psychiatrie je náročný obor, hlavně emočně, který ale nabízí nekonečnou příležitost růst, učit se – a to zejména díky setkání s druhými a snaze porozumět jejich často nesdělitelné zkušenosti. Proto jsem chtěl, aby vznikl projekt 100 ročně, který studentům medicíny – a nejen jim – zprostředkuje krásu a smysluplnost povolání psychiatra. Doufám, že díky projektu mezi nás přijdou noví kolegové, kteří v něm, jako já, najdou naplňující cestu.“

Karolína Čičáková

MUDr. Karolína Čičáková

Působí jako lékařka na oddělení Dětské a dorostové psychiatrie na Psychiatrické klinice v Brně. V současnosti je také frekventantkou integrativního psychoterapeutického výcviku, který jí umožňuje prohloubit znalosti a dovednosti v oblasti duševního zdraví. Vnímá narůstající potřebu pacientů vyhledávajících psychiatrickou péči a proto se aktivně snaží o otevřenou komunikaci s laickou veřejností, aby lidsky přiblížila témata duševního zdraví. V týmu projektu 100 ročně pomáhá s tvorbou strategie, realizací nápadů, tvorbě contentu i komunikací s odborníky.

MUDr. Zuzana Korábová

Pracuje jako sekundární lékařka na Psychiatrické klinice v Brně, kde se vedle péče o pacienty na lůžkových odděleních věnuje také ambulantnímu programu dialektické behaviorální terapie pro pacienty s hraniční poruchou osobnosti. Dlouhodobě se snaží o destigmatizaci psychiatrie a zapojuje se do výuky budoucích lékařů. V rámci projektu 100 ročně se podílí na tvorbě jeho celkové koncepce, zajišťuje komunikaci s odbornou i laickou veřejností a spoluspravuje sociální sítě projektu.

MUDr. Miriam Kollerová

Již druhým rokem působí jako lékařka v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži a stále si čertvě pamatuje, jaké bylo vybírat si specializační obor. Pro psychiatrii se rozhodla jen díky několika stážím v různých psychiatrických nemocnicích a sdílení zkušeností od starších lékařů. Na psychiatrii si oblíbila, že se dívá na člověka jako celek, a že je z velké části o multidisciplinární spolupráci, citu, zkušenostech a také někdy kreativitě. Mimo lékařskou praxi se věnuje vzdělávání v rámci organizace výuky Propedeutiky na Ústavu simulační medicíny LF MU v Brně. V týmu projektu 100 ročně pomáhá s organizací besed pro studenty medicíny, kde se snaží společně s kolegy z jiných psychiatrických nemocnic přiblížit náplň práce psychiatra zájemcům o obor a rozšířit povědomí v rámci odborné veřejnosti.

Logo projektu vytvořil talentovaný grafik Juraj Vavrik, s webem a videem nám pomohl Matěj Čičák.